Z odraščanjem otrok odraščajo tudi starši
Zdaj, ko imate doma najstnika, predvidevam, da ste, tako kot vaša najstnica oziroma najstnik , tudi vi na pravem pravcatem čustvenem vrtiljaku. Pri čemer je seveda treba upoštevati, da se vzgoja odraščajočega dekleta razlikuje od vzgoje odraščajočega fanta. In če imamo doma kar dva najstnika in to še različnih spolov, je že tako zahtevna naloga, seveda še toliko težja. Da je vse skupaj še veliko bolj zakomplicirano, pa si seveda nobeden od njiju ne dovoli več, da bi ga/jo vzgajali, kar je povsem razumljivo, saj oba stojita na pragu odraslosti.
Kakor koli obrnemo, se starševski vpliv nad odraščajočim otrokom zmanjšuje, kar seveda za starše pomeni, da se pogosto znajdejo v občutku nemoči, strahu in razdvojenosti. Povsem razumljivo je, da odraščajoči otrok želi raziskovati svet, se zabavati, izkusiti nova doživetja ter na ta način pridobiti izkušnje, ki jih nujno potrebuje za čas, ko bo dokončno vstopil v svet odraslih. Istočasno pa je za mladostnika tudi značilno, da hoče vse naenkrat, da sebe precenjuje in seveda podcenjuje resnost določenih situacij, zato morajo biti starši tisti, ki morajo mladostnika pri tem zavirati, a vseeno ne preveč. No in tu se seveda začnejo vse težave. Med seboj trčita dva svetova …
Pravzaprav pa to, za vas starše, ni nič novega. Že ko je bil ta visoki mladenič z globokim glasom star dve ali tri leta, je prav tako s trmarjenjem poskušal uveljavljati svojo voljo. Ko je bil star pet let, vam je v trgovini verjetno priredil celo predstavo, ker mu niste hoteli kupiti še ene igračke. Verjetno vam je v navalu svoje jeze povedal, da ste grdi, da vas ne mara ali pa vam je na ves glas obljubljal, da bo priden in bo pospravil vse svoje igračke. A, ko je bil star dve oziroma pet let, ste ga lahko dvignili in ga preprosto odnesli iz trgovine, zdaj, ko je večji od vas in ga gledate navzgor, tega ne morete več narediti. Ko se vaš najstniški sin razjezi in začne s svojimi običajnim izsiljevanjem, je verjetno kar malo strašljivo in če v takih situacijah ne znamo pravilno postopati, lahko pride tudi do precej neljubih situacij, ki v praksi niso tako redke, kot si morda to mislimo. In to ne pomeni, da je vaš sin že po naravi nasilen. To samo pomeni, da ste na mladostnika, ki je že tako poln hormonov malce preveč pritisnili.
Ja, ko imate doma najstnika oziroma najstnico, starševstvo pridobi popolnoma drugačen pomen. Tako starši, kot tudi najstniki, se znajdete s povsem novimi izzivi, h katerim je treba pristopati na povsem drugačen način, kot do slej. In kot vidite, se male situacije hitro lahko sprevržejo v zapletene in precej boleče situacije.
Vsi si želimo, da bi to zahtevno razvojno obdobje adolescence minilo brez prevelikih družinskih dram, zato smo vam v pomoč pripravili nekaj prispevkov, za katere upamo, da vam bomo v pomoč pri oblikovanju boljšega pristopa v odnosu z vašim odraščajočim otrokom in ki vam bomo v pomoč pri odločanju, kaj je dobro za vašega najstnika/najstnico in seveda v kolikšni meri zavirati njegovo slo po življenju ter na kakšen način ga/jo lahko vodite pri postopnem raziskovanju sveta.